Leksykon

ACCLIMATIC

NOWOŚĆ: Inteligentny Acclimatic w aparatach z poziomu technologicznego 12 wyposażonych w regulator głośności. Pozwala on na ręczne zmiany głośności skutkujące przyspieszonym lub opóźnionym procesem aklimatyzacji.
Acclimatic dokonuje automatycznych zmian wzmocnienia w określonym czasie. Cel aklimatyzacji oraz okres trwania jest indywidualnie określany dla użytkownika końcowego. Funkcja ta przydaje się szczególnie do pomocy nowym użytkownikom aparatów słuchowych, w przyzwyczajaniu do ich noszenia.

Przeprowadzając Pierwsze Dopasowanie – dostępne są 3 sposoby
zastosowania funkcji Acclimatic:
1. Użyj aktualnej krzywej jako punkt startowy
Dokładne strojenie aparatów słuchowych ma na celu osiągnięcie jak najlepszej spontanicznej akceptacji. Po kilku pierwszych dniach przyzwyczajania się do aparatu słuchowego, dokonuje się wyboru i testuje się ustawienia docelowe. Można wtedy aktywować funkcję Acclimatic – przycisk „Użyj aktualnej krzywej jako punkt startowy”.
2. Użyj aktualnej krzywej jako punkt końcowy
Dokładne strojenie aparatów z pożądanym wzmocnieniem końcowym. Należy wybrać cel i czas działania funkcji aklimatyzacji. Następnie nacisnąć przycisk „Użyj aktualnej krzywej jako punkt końcowy”. Wzmocnienie zostanie zredukowane o ustaloną wartość. Nastepnie aktywować można funkcję Acclimatic.
3. Powiązanie z metodą dopasowania
Aklimatyzacja dla nowych i doświadczonych użytkowników, oraz z niższego do wyższego stopnia aklimatyzacji jest realizowana zależnie od wybranej metody dopasowania. Dla poziomów technologicznych 8 – 12, cel aklimatyzacji może być zdefiniowany indywidualnie w programie Connexx bądź wybrany spośród gotowych 4 ustawień (mowa, średnio, wysokie częstoltiwości, moc).

ADAPTACYJNA REDUKCJA SZUMU WIATRU

NOWOŚĆ: W aparatach z poziomów technologicznych 6 – 12, nowa, stale działajaca funkcja prowadzi do szybszej i efektywniejszej redukcji szumu wiatru. Ta inteligentna technologia automatycznie tłumi nieprzyjemny szum wiatru, tym samym zapewniając zwiększony komfort słuchania i noszenia szczególnie na zewnątrz. W razie potrzeby, mikrofon kierunkowy jest przestawiany w tryb wielokierunkowy i będzie zmniejszone wzmocnienie niskch częstotliwości poniżej 1 kHz.

Adaptronic

Proszę przejść do: Systemy wielomikrofonowe.

AGC-O_

Proszę przejść do: Wielokanałowe AGC – O.

AUDIOFIX

To indywidualne rozwiązanie otwartego dopasowania zausznych aparatów słuchowych XS, DUO i wielu modeli P. Dzięki systemowi klamrowemu AudioFix, możliwe jest zamocowanie wężyka zmiennej długości i perfekcyjne dopasowanie do ucha. Zalety AudioFix przeważające nad końcówką otwartą Open Tip to niewiarygodna otwartość i komfort indywidualnego dopasowania. Dzięki systemowi zacisków AudioFix wężyk o zmiennej długości wraz z wkładką AudioFix zostaje optymalnie dopasowany do ucha i zamocowany zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
Wymiana wężyka jest szybka i nie wymaga wiercenia ani klejenia, dzięki zastosowaniu inteligentnej tulejki zaciskowej wielokrotnego użytku wraz z otworem mocującym.

AUDIOMATIC (P)

Funkcja opóźnionego włączenia. Po włączeniu aparatu (zamknięciu komory baterii) aparat pozostaje cichy przez zadany czas, umożliwiając komfortowe umieszczenie go w uchu bez pisków sprzężenia zwrotnego. Audiomatic jest standardowo wyłączany po przeprowadzeniu Pierwszego Dopasowania. We wszystkich aparatach z poziomu
technologicznego 4 i wyższych czas opóźnienia może wynosić 6 lub 12 sekund.

CLIC MOULD 2.0

Spersonalizowana wkładka uszna dla aparatów słuchowych RIC firmy Audio Service. Proste i bezpieczne połączenie z zewnętrznymi słuchawkami za pomocą kliknięcia. Ulepszone, indywidualne osadzenie w uchu: nie wyślizguje się
i nie wypada w trakcie ruchu. Określone pozycjonowanie akustyczne: słuchawka umieszczona zawsze w tej samej pozycji w kanale słuchowym. CLIC MOULD 2.0 jest wyposażony w mały filtr przeciwwoskowinowy HF4 jako standard. System przegubowy słuchawek zewnętrznych Click Ball zapewnia optymalne utrzymanie i pozwala na maksymalną ruchomość. Dostępne w wersji otwartej i zamkniętej POWER jako CLIC MOULD Standard i CLIC MOULD (długa). Nawet w przypadku dużego ubytku słuchu przy wykorzystaniu konwencjonalnych aparatów, CLIC MOULD Power oferuje atrakcyjne rozwiązanie pod względem wyglądu i estetyki.

CLICK kopułka

Standardowa wkładka uszna pozwalająca na natychmiastowe dopasowanie aparatu słuchowego RIC. Dostępna w wersji otwartej, zamkniętej, podwójnej lub półotwartej (tulipanowej). Dzięki systemowi przegubowemu Clic Ball słuchawki zewnętrznej, kopułkę można obracać po założeniu. Zapewnia to wyjątkowy komfort noszenia i idealne dopasowanie do ucha.

COMFOR CLEAN

Powłoka ComforClean oparta na nanotechnologii, chroni aparat przed wszelkimi zanieczyszczeniami – woskowiną, potem i kurzem, które po przywarciu do aparatu, po prostu z niego spływają. Zapobiega to pozostawaniu na powierzchni aparatu cząsteczek brudu i sprawia, że jego czyszczenie jest wyjątkowo proste. Energia Powierzchniowa mówi o tym, jak bardzo cząsteczki przywierać mogą do powierzchni. Im jest ona mniejsza, tym łatwiej cząsteczki odrywają się od powierzchni, a co za tym idzie – prociej ją wyczycić. Energia powierzchniowa mniejsza niż 20 mJ/m2 traktowana jest jako wyjątkowo łatwa w pielęgnacji. Energia powierzchniowa powłoki
ComforClean wynosi jedynie 17 mJ/m2 . Powłoka ComforClean może być opcjonalnie zastosowana w aparatach wewnątrzusznych, oraz standardowo występuje w wielu aparatach zausznych i wszystkich aparatach RIC.

COMFORMATIC

Comformatic – nowa generacja automatycznej adaptacji charakterystyki oparta o klasyfikację sytuacji. Comformatic rozpoznaje następujące sytuacje: cisza, hałas w tle, mowa z hałasem w tle, muzyka, samochód (Poziom Technologiczny 12 – NOWOŚĆ!). Klasyfikator przeprowadza adaptację zależną od sytuacji, na podstawie czego konfigurowana jest charakterystyka częstotliwościowa. W efekcie, optymalizacji ulega jakość dźwięku aparatu słuchowego, wraz z parametrami hałasu tła w obrębie 1 programu. Skutkiem jest ulepszona jakość dźwięku, czysta jakość mowy w każdej sytuacji słyszenia. Modele na Poziomie Technologicznym 12 oferują jeszcze większą
różnorodność, ponieważ charakterystykę częstotliwościową można regulować indywidualnie.

COMFORMED (P)

Dzięki opatentowanej, zawierającej srebro nano-powłoce ComforMed (P) o działaniu bakterio- i grzybobójczym znacząco zwiększa się komfort noszenia aparatów wewnątrzusznych. Ponadto ta specjalna powłoka poprawia środowisko panujące w przewodzie słuchowym, wspierając tym samym naturalną równowagę biologiczną w uchu. ComforMed jest dostępna opcjonalnie dla wszystkich aparatów wewnątrzusznych.

COMFORSEAL

ComforSeal chroni przed przenikaniem wilgoci. Jest to standard dla zausznych aparatów słuchowych DUO i P oraz dla aparatów Rixx G2 oraz Mood G2 (proszę zobaczyć także system ComforProtect).

COMFORPROTECT

Proszę przejść do: System Comforprotect

D UO, koncepcja

Aparaty słuchowe zarówno do otwartego dopasowania jak i użytku konwencjonalnego: z rożkiem, wkładką lub cienkim wężykiem (Open Tube) z końcówką Open Tip, alternatywnie z wkładką otwartą AudioFix. Parametry akustyczne mogą być odpowiednio przystosowane do obu rodzajów dopasowań.

FILTRY PRZECIWWOSKOWINOWE RIC

Wymienny filtr przeciwwoskowinowy RIC w słuchawce zewnętrznej chroni ją przed zabrudzeniem. W połączeniu z HF 4 w CLIC MOULD lub filtrem w kopułce Click, słuchawka zewnętrzna ma zapewnioną podwójną ochronę.

Funkcja hifi  (aparaty wewnątrzuszne z poziomu technologicznego 12)

Dzięki funkcji HiFi pasmo przenoszenia dla programów wykorzystujących mikrofon aparatu poszerzone zostaje do 10 kHz. W efekcie transmisja informacji wysokoczęstotliwościowych pozytywnie wpływa na jakość dźwięku. Sprawia, że słyszenie staje się bardziej naturalne, poprawia percepcję dźwięków i muzyki. Wyrazistość mowy jest ulepszona dzięki przenoszeniu fal harmonicznych mowy i akcentowaniu spółgłosek. Dzięki funkcji HiFi, użytkownicy mogą cieszyć się pełnym dźwiękiem. Poprawiona jest także zrozumiałość mowy w złożonych sytuacjach z hasłem w tle oraz zdolności lokalizacji dźwięku.

FUNKCJONALNOŚĆ BEZPRZEWODOWA, WIRELESS

Aparaty słuchowe wspierają komunikację bezprzewodową.
Synchronizacja obuuszna
Elementy obsługi
› Przełączanie programów
› Regulacja głośności (VC)
› Regulacja barwy (Poziom tech. 12 – 8)
Rozpoznawanie sytuacji (Poziom tech. 12 – 8)
Menadżer hałasu (Poziom tech. 12 – 8)
Tryb mikrofonu
Wejście bezprzewodowe audio / pilot Bluetooth (Poziom tech. 12 – 8)
Pilot zdalnego sterowania (Poziom tech. 12 – 6)

HF 3 oraz HF 4 / HF BLACK

Filtr HF 3 oraz mniejszy HF 4, skutecznie chroni aparat słuchowy przed woskowiną, wilgocią i zanieczyszczeniami. Jednocześnie przedłużona jest jego żywotność.
Zalety filtrów HF 3 oraz HF 4:
Brak konieczności konserwacji
Solidne, trwałe, wytrzymałe
Rozsądna cena
Nie zniekształcają dźwięku, nawet przy zabrudzeniu sięgającym 90%
Najnowszy filtr HF Black oferuje dodatkowe zalety:
Zaawansowana technologicznie samooczyszczająca membrana
Odpycha wilgoć
Odpycha woskowinę i inne zanieczyszczenia
Efekt: rzadziej występuje konieczność wymiany filtra przy jednoczesnym wydłużeniu żywotności aparatu słuchowego.
Filtr HF Black dostępny jest w sprawdzonych wielkościach i kolorach. Czerwone i niebieskie filtry pozwalają na szybką i prostą identyfikację stron aparatów.

Logowanie danych

„Elektroniczny dziennik“ dokumentuje indywidualne nawyki słuchowe, ułatwiając w ten sposób szczegółowe dopasowanie. Technologia ta pozwala na bieżące zapamiętywanie i analizowanie różnych parametrów i danych gromadzących się podczas noszenia aparatu, w tym: analiza otoczenia, częstotliwość używania danych programów, czas użytkowania, zmiana głośności w poszczególnych programach przy jednoczesnym podaniu wartości dB. Dokładne dopasowanie aparatu jest możliwe po uzupełnieniu zebranych danych o informacje pochodzące od klienta. Ułatwia to analizowanie trudnych do opisania sytuacji, a tym samym precyzyjne rozwiązywanie ewentualnych problemów.

MICROSAFE

Microsafe to pierwszy na świecie filtr mikrofonowy dla aparatów wewnątrzusznych, który skutecznie redukuje szum wiatru – i to dokładnie w miejscu jego powstawania: bezpośrednio w uchu. Zintegrowany i wymienialny od zewnątrz filtr systematycznie wycisza szumy wiatru bez zakłócania sygnałów mowy. Jednocześnie pełni funkcję zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami. W rezultacie otrzymujemy znaczące zwiększenie komfortu słyszenia,
podwyższenie niezawodności oraz zmniejszenie konieczności dokonywania napraw. Przy swojej średnicy wynoszącej zaledwie 1,85 milimetra jest on wyraźnie mniejszy od filtra słuchawkowego HF3. Jest to standardowy filtr w aparatach słuchowych wewnątrzusznych Audio Service.

Menedżer hałasu

Czysta przyjemność słuchania: pomysłowe połączenie filtra Wiener’a, adaptacyjnej redukcji hałasu tła oraz tłumika impulsów zapewnia niezakłóconą jakość słyszenia za każdym razem.
W zakładce Dokładnego strojenia w Connexx, można wybrać 2 opcje:
Z automatycznym rozpoznawaniem sytuacji, gdzie system automatycznie dostosowuje funkcję zarządzania hałasem do danej sytuacji słuchowej.
Alternatywnie, funkcja redukcji hałasu (Filtr Wienera oraz adaptacyjna redukcja hałasu) może zostać dostosowana wedle indywidualnych potrzeb przy pomocy 5 ustawień do wyboru, natomiast tłumik hałasów impulsowych przy pomocy 3 ustawień.

OPEN TUBE / OPEN TIP

Cienki wężyk Open Tube ze standardową końcówką uszną (Open Tip) umożliwiają szybkie dopasowanie i natychmiastowe słyszenie. Idealne przygotowanie do dopasowania wewnątrzusznego aparatu słuchowego.

PRO -VENT

Proszę przejść do Rodzaje wentylacji.

Redukcja sprzężeń w przeciwfazie

Każde występujące sprzężenia są rozpoznawane i usuwane dzięki nałożeniu sygnału o odwróconej fazie (obrót o 180°).

Rodzaje wentylacji , PRO-VENT_

Idealna wentylacja w aparacie wewnątrzusznym powinna być na tyle duża, aby uchronić pacjenta przed zjawiskiem okluzji, ale jednocześnie nie powinna powiększać wielkości aparatu. Przy jej wyborze konieczne jest zachowanie doskonałej jakości dźwięku.
Dostępne są 2 rozwiązania Pro-Vent.
EquiVent
Głównym celem jest zbudowanie możliwie najmniejszego aparatu wewnątrzusznego z wentylacją odpowiadającą okrągłej wentylacji (AEV – wentylacja akustycznie ekwiwalentna).
ComforVent
Głównym celem jest uzyskanie balansu pomiędzy jakością dźwięku a brakiem efektu okluzji (AOV – wentylacja akustycznie zoptymalizowana).

Sygnały zależne od poziomu otoczenia

Dobrze informuje w każdej sytuacji: aparat generuje wyraźniejszą informację zwrotną zależnie od otaczającego poziomu hałasu.

Selektywna kompresja częstotliwości (Poziomy technologiczne 12 – 8)
Selektywna kompresja częstotliwości kompresuje wybrane informacje pasma wysokoczęstotliwościowego do pasma o niższej częstotliwości. Dzięki temu dotychczas niesłyszalne fragmenty dźwięków dostarczane są do obszaru słyszalnego. Zachowana jest przy tym zawartość informacyjna sygnałów oraz jakość dźwięku mowy. Kompresja częstotliwości jest dedykowana szczególnie osobom z głębokimi oraz stromoopadającymi ubytkami słuchu. U takich
pacjentów może przynosić ona korzyści.

Selektywność

Nowy procesor G2 oferuje ogromną moc obliczeniową oraz wyrafinowane rozwiązania audiologiczne. W połączeniu z 32 kanałami częstotliwości, aparaty jeszcze bardziej precyzyjnie mogą realizować następujące funkcje:

Menadżer hałasu
Adaptacyjna redukcja hałasu
Tłumienie impulsów (Poziom tech. 8 i wyższe)
Filtr Wienera
System wielomikrofonowy Adaptronic (Poziom tech. 8 i wyższe)
Funkcje automatyczne
Comformatic (Poziom tech. 8 i wyższe)
Adaptacyjna redukcja szumu wiatru (Poziom tech. 6 i wyższe)

SOUND UPGRADE

Sound Upgrade sztucznie rozszerza zakres dźwięku o wysokiej częstotliwości. Ma to pozytywny wpływ na jakość dźwięku aparatów słuchowych, szczególnie podczas bezprzewodowej transmisji dźwięku z pilota.

System antysprzężeniowy

System antysprzężeniowy G2 działa efektywnie i niezawodnie. Zniekształcenia zredukowane są do minimum, dzięki czemu osiągnąć można następujące korzyści:
Większe rezerwy wzmocnienia w dopasowaniach otwartych
Więcej wzmocnienia bez sprzężenia zwrotnego
Szerszy zakres dopasowania
Lepsza jakość dźwięku
Większy komfort słyszenia
Ulepszony system antysprzężeniowy 2.0 pozwala na szybszą i skuteczniejszą eliminację sprzężeń dzięki dodatkowemu przesunięciu częstotliwości. Zapewnia to większe i stabilne wzmocnienie oraz redukuje sprzężenia, zwłaszcza w aparatach z dopasowaniem otwartym.

SYSTEM COMFORPROTECT

ComforProtect to 3-częściowy system chroniący aparat słuchowy przed wilgocią i zabrudzeniem:
Membrana typu Gore pod otworem mikrofonu chroni czuły mikrofon.
Specjalna uszczelka (ComforSeal) chroni aparat słuchowy przed przedostawaniem się wilgoci.
Powłoka ComforClean pozwala na spłynięcie wszelkiego rodzaju brudu z powierzchni.
System ComforProtect jest dostępny jako standard dla aparatów zausznych, DUO i P na poziomach technologicznych 12 – 4 oraz dla aparatów Rixx G2 oraz Mood G2.

Systemy wielomikrofonowe Adaptronic / Audio Scope

Adaptronic oraz Audio Scope to automatyczne systemy wielomikrofonowe.
Mowa 360:
Mikrofon skupia się na kierunku, z którego dochodzi dźwięk mowy, analiza dokonywana jest dla pełnego kąta 360°.
Panorama:
Charakterystyka kierunkowa symuluje sposób prawdziwego postrzegania dźwięków przez ucho. Niskie częstotliwości są przetwarzane zgodnie z charakterystyką wszechkierunkową, wysokie z charakterystyką kierunkową.
Adaptacyjność selektywna częstotliwościowo:
Rozpoznawanie poruszających się źródeł dźwięku w różnych pasmach częstotliwości.
Automatyka:
Aparaty słuchowe mogą przełączać się pomiędzy trybem wszechkierunkowym i kierunkowo-adaptacyjnym. W przypadku aparatów z funkcjonalnością Wireless realizowana jest także synchornizacja obuuszna.
Adaptacyjność:
Tryb, w którym hałas tła tłumiony jest z uwzględnieniem kierunku, z którego dobiega.
Kierunkowość/ Kierunkowość statyczna:
Mikrofon rejestruje dźwięki dobiegające z przodu.
Wszechkierunkowość:
Mikrofon rejestruje dźwięki dobiegające ze wszystkich kierunków.

Wielomikrofonowy system Adaptronic
Nowy system wielomikrofonowy Adaptronic posiada ulepszoną kierunkowośćdla wszystkich kanałów częstotliwości, szczególnie dla wysokich częstotliwości. Umożliwia to poprawę stosunku sygnału do szumu do 3 dB.
W adaptacyjnym trybie pracy, dzięki wysokiej rozdzielczości systemu, skutecznie mogą być tłumione nawet 32 źródła hałasu.

TRC

TRC (Twin Ratio Compression) działa na dwóch poziomach kompresji. Dzięki temu, wzmocnienie dla różnych poziomów wejściowych jest stawiane przy pomocy zmiennych punktów ugięcia (CR) oraz współczynnika
kompresji (CR). Górny punkt CR2 jest stały i wynosi 75 dB, co jest już poza zakresem mowy.

TRC-S dla generacji G2

Kompresja TRC S umożliwia dogodną regulację słyszenia dźwięków cichych, średnich i głośnych w sposób całkowicie od siebie niezależny. Uzyskuje się to dzięki inteligentnemu wyznaczeniu na stałe punktów ugięcia (Pierwsze Dopasowanie). Umożliwia to łatwe ustawienie wzmocnienia dla cichych, średnich i głośnych poziomów
wejściowych na bazie CR i GC.
Ustawienie TRC S dla każdego poziomu wejściowego jest kompletnie niezależne od ustawienia wzmocnienia innych poziomów wejściowych. TRC S jest szczególnie przydatne dla współcześnie stosowanych filozofii dopasowania, takich jak mapowanie mowy itp.
Nowość: Stosując tradycyjne metody dopasowania (NAL-NL 2, DSL v5), punkty ugięcia kompresji mogą być ustawiane ręcznie.

WIELOKANAŁOWE AGC-O

Dzięki wielu kanałom AGCo możesz ograniczyć poziomy dźwięku w sposób indywidualny w ośmiu (poziom tech. 12), sześciu (poziom tech. 8), czterech (poziom tech. 6) oraz trzech (poziom tech. 4) zakresach częstotliwości.

WIRELESS

Patrz funkcjonalność bezprzewodowa.

Żyłka do wyjmowania

Nylonowa do wyjmowania, pozwala na łatwe wyjęcie wewnątrzusznego aparatu słuchowego z ucha.

P = zarejestrowany patent