FAQ. Często zadawane pytania

1. Jak mogę rozpoznać czy potrzebny mi aparat słuchowy?

Pogorszenie słuchu na ogół następuje stopniowo i w sposób niezauważony. Często zdarza się, że to osoby z otoczenia osoby niedosłyszącej zwracają uwagę na jej problem. Jeżeli zauważasz, że:

  • musisz głośniej słuchać telewizora lub radia,
  • masz problem ze zrozumieniem mowy oraz wysokich tonów, np. głosu kobiecego, śpiewu ptaków,
  • musisz wytężać słuch w rozmowie,
  • nie słyszysz tykania zegarka, kapania wody itp.,
  • masz problem z usłyszeniem dźwięków dobiegających z daleka, np. w teatrze, w kościele,
  • najprawdopodobniej masz problem z niedosłuchem. Zgłoś się na profesjonalne badanie słuchu.

2. Czy aparat słuchowy trzeba nosić przez cały czas?

Nie. Pacjent samodzielnie decyduje kiedy i w jakich okolicznościach nosi aparat. Warto jednak korzystać z niego systematycznie i przez większą część dnia, aby odnieść najlepsze efekty rehabilitacji słuchu oraz jak najprędzej przyzwyczaić się do aparatu.

3. Dlaczego mój głos brzmi inaczej gdy noszę aparat?

Wrażenie to jest zupełnie normalne. Okres postępowania niedosłuchu zniekształcił postrzeganie dźwięku własnego głosu. Noszenie aparatu pozwoli się przyzwyczaić do nowego odbioru własnej mowy. Najbardziej naturalne brzmienie własnej mowy zapewniają aparaty z systemem dopasowania otwartego.

4. Aparat nie działa. Co robić?

Przede wszystkim warto sprawdzić, wyjście aparatu słuchowego nie jest zatkane woskowiną. W razie potrzeby wystarczy przeczyścić urządzenie akcesoriami dołączonymi do zestawu. Inną przyczyną może być wyczerpana bateria, wyciszenie urządzenia bądź włączenie cewki telefonicznej. Jeżeli po sprawdzeniu tych możliwości aparat dalej nie działa, należy skontaktować się z protetykiem słuchu.

5. Jaki aparat będzie dla mnie najlepszy?

W doborze najodpowiedniejszego aparatu słuchowego pomoże wykwalifikowany protetyk. Dobierze on urządzenie do stopnia niedosłuchu oraz indywidualnych oczekiwań pacjenta. Na rynku mamy aparaty o wysokiej, cyfrowej jakości przetwarzania dźwięku, niezwykle komfortowe w użytkowaniu oraz takie umieszczane wewnątrz ucha – praktycznie niewidoczne dla otoczenia. Wybór jest duży, warto skorzystać z pomocy specjalisty.