Ubytki słuchu – przyczyny, rodzaje, poziomy

Czynniki wpływające na utratę słuchu

W przypadku większości ludzi wraz z wiekiem zdolność słyszenia ulega osłabieniu. Ten stan rzeczy może mieć wiele przyczyn. Poniżej przedstawiamy te najczęstsze:

Niedosłuch starczy

altersschwerhoerigkeit-01-al

W tym przypadku, wraz z wiekiem (od ok. pięćdziesiątego roku życia) pogarsza się funkcjonowanie komórek rzęskowych. W większości przypadków najsilniej dotyka to zdolności słyszenia wyższych dźwięków – np. dźwięku dzwoniącego telefonu lub dzwonka do drzwi. Nadążenie za tokiem rozmowy odbywającej się w większym gronie jest często możliwe tylko przy maksymalnym wytężeniu słuchu. Co gorsza, głośne dźwięki mogą być odbierane jako bardzo nieprzyjemne.

Ubytki słuchu spowodowane hałasem

laermschwerhoerigkeit-01-la

Ten rodzaj schorzenia możemy określić mianem „najnowocześniejszej” odmiany niedosłuchu. Jest to nie tylko jedna z najczęstszych chorób zawodowych, lecz także i skutek oddziaływania źródeł hałasu, tak szeroko rozpowszechnionych w naszym nowoczesnym społeczeństwie. Hałas jest także przyczyną powolnego, lecz ciągle postępującego rozwoju schorzenia: pogarszanie się słuchu jest coraz częściej stwierdzane u ludzi młodszych, co jest związane ze wzrastającym obciążeniem słuchu. Znaczącym przykładem może być np. słuchanie zbyt głośnej muzyki. W stadium początkowym tej dolegliwości osłabienie słuchu dotyczy dźwięków wysokich, później jednak osłabieniu ulega także zdolność słyszenia dźwięków o średnich częstotliwościach.

 

W obydwu tych przypadkach nowoczesne aparaty słuchowe pozwalają polepszyć zdolność słyszenia. Bezpłatny test wykonywany przez protetyka słuchu pozwala na szybkie ustalenie jakości słuchu. Tutaj znajdą Państwo protetyka słuchu z okolicy.

 

Rodzaje ubytków słuchu

Specjaliści rozróżniają dwa rodzaje niedosłuchu w zależności od części ucha, której dotyczy:

Niedosłuch przewodzeniowy

To zaburzenie funkcjonalne w uchu zewnętrznym lub środkowym, które można leczyć chirurgicznie lub farmakologicznie, w szczególnych przypadkach, można równoważyć zastosowaniem aparatów słuchowych.

Niedosłuch odbiorczy

Powstaje w wyniku uszkodzenia ucha wewnętrznego, nerwu słuchowego lub nawet obu. Fale dźwiękowe mogą być kierowane idealnie do ucha wewnętrznego, ale nie mogą być one odpowiednio przetwarzane, ponieważ komórki rzęskowe są często uszkodzone. W tym przypadku zaleca się skorzystanie ze wsparcia

najbardziej zaawansowanych technologicznie aparatów słuchowych.

Poziomy ubytków słuchu

Istnieje kilka poziomów niedosłuchu i zakresów percepcji:

ubytki-sluchu